Mitä saisi olla?

On ilahduttavaa huomata, että kirjoituksenaiheita tulee nykyään vastaan tiuhemmin kuin jaksan kirjoittaa. Välillä pää ehti tuntua vähän tyhjältä. [Olit armeijassa, joten se oli tarkoituskin.]

Tuodakseni vähän demokratiaa tännekin, listaan alle aiheita siten kuin olen niitä puhelimeni muistiin merkinnyt. Voitte sitten arvata, mistä ne saattaisivat kertoa ja ehdottaa kommenteissa, mistä kirjoitan seuraavaksi.

  • Hajuton maali, äänetön automaatti (ei bugi vaan fiitsu)
  • Omituista, paikat muuttuvat (case VR ja Nordea)
  • Pullonpalautusautomaatti
  • Mäkkärin roskis
  • Blogin arkistot ja kronologian suunta
  • Uusi välilehti -pattern
  • Mitä tapahtui fluidille?
  • Murupolku vs. todellinen historia
  • Linkit, painikkeet ja suodatin
  • Juoma-automaatin pohjassa pidettävä nappi
  • Kauppakuitin käytettävyys
  • iPhone peliohjaimena
  • Asetusnäkymä varastaa show’n
  • Älykköpuhelin Palm Pre
  • Mihin vuorovaikutussuunnittelija mahtuu agiilissa softakehityksessä?

11 kommenttia artikkeliin ”Mitä saisi olla?

  1. Kiitos mielipiteestä. Täällä on sen verran hiljaista nykyään, että vaikuttamisen mahdollisuus on suuri.

    Tuli ehkä sanottua vähän sekavasti. Tarkoitus on, että lukijat saavat ensin arvata, mitä nuo muistiinkirjatut aiheet varsinaisesti tarkoittavat ja ehdottaa sitten, mistä kirjoittaisin. Ja sitten luin vielä edelliseen merkintääsi kirjoittamasi kommentin ja luulin sen liittyvän tähän. Nojoo.

  2. Itse en äänestä, vaan pidin eniten otsikosta ”Omituista, paikat muuttuvat (case VR ja Nordea)”, koska yleensäkkin on todella mukava kuulla arjen käytettävyydestä, ja tästä syystä myös ”Pullonpalautusautomaatti” kuulostaa myös hyvältä.

    En kuitenkaan välitä mistä kirjoitetaan, koska artikkelit täällä on olleet aina erittäin viihdyttäviä.

  3. Eniten kiinnostaisi Palm Pre mahdollisesti asetusnäkymä ja välilehtikin. Mäkkärin roskikseen olen tutustunut itsekin aika tiuhaan tahtiin. 🙂

  4. Sääli, etten ole päässyt näkemään pretä luonnossa. Olen vain hurmastuttavien videoiden varassa. Se kalenteri taittuu mutkalle niin hienosti.

  5. Upeaa, todellinen vaikutusmahdollisuus, vieläpä vaivaton ja nopea! Iso peukku.

    Tilaan seuraavat, tässä järjestyksessä:
    # Mihin vuorovaikutussuunnittelija mahtuu agiilissa softakehityksessä?
    # Mitä tapahtui fluidille?
    # Linkit, painikkeet ja suodatin
    # Asetusnäkymä varastaa show’n
    # Uusi välilehti -pattern

    Ei ketsuppia kiitos, mutta muuten kaikilla mausteilla. 🙂

  6. Näitä odotellaan:
    – Mihin vuorovaikutussuunnittelija mahtuu agiilissa softakehityksessä?
    – Linkit, painikkeet ja suodatin
    – Uusi välilehti -pattern

  7. Minusta olisi äärimmäisen mielenkiintoista kuulla ajatuksiasi pääkaupunkiseutulaisille elintärkeän verkkopalvelu Reittioppaan työn alla olevasta uudesta käyttöliittymästä (http://beta.reittiopas.fi/). Vertailuhan olisi varsin vaivatonta, kun sekä vanha että uusi versio ovat rinnakkain käytettävissä.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s