Mikroaaltouunit

Kesäaikaan siirtyminen antaa tekosyyn Marjutin vanhaan aiheeseen palaamiseen: käytettävyydeltään epämääräiset mikroaaltouunit. Meille hankittiin kotiin ensimmäinen mikro 80- ja 90-lukujen taitteessa. Siinä oli yksi rulla teholle, toinen ajalle ja nappi, josta se käynnistyi. Siinä oli myös toinen nappi, joka käynnisti jonkin erikoismoodin, mutta minua kiellettiin painamasta sitä [macci-perhe…], enkä näin tiedä, mitä se olisi tehnyt.

Hienona ominaisuutena mikro avattiin sen luukussa olleesta kahvasta vetämällä.

Mummolla oli ollut ollut mikroaaltouuni jo meitä aiemmin. Siinä ei ollut edes käynnistyspainiketta, ainoastaan kaksi aikarullaa: toinen täydelle teholle ja toinen puolikkaalle.

Nykyään kaikki on toisin. Ominaisuuksia on lisätty hurjasti ja omituisuuksia sitäkin enemmän. Minunkin vuokranantajani hankkiman mikroaaltouunin laatikossa oli pitkä ominaisuuslista, mutta jostain syystä sietämätön äänimerkki oli jätetty mainitsematta. Enkä edelleenkään osaa säätää aikaa ennen laitteen käynnistämistä, vaan painan sen ensin käyntiin oletusarvoisesti minuutiksi ja muutan ajan sen jälkeen. Kenties se on tarkoituskin.

***

Ennätyksellisen hankalakäyttöiseen mikroon törmäsin viime kesänä yksissä kotibileissä. Osallistuva havainnoitsijamme oli toki hieman käyttökontekstin vaikutuksen alaisena, mutta en onnistunut käynnistämään laitetta popkornia paahtaakseni. Eikä kyennyt kukaan minua avittamaan tulleista juhlavieraistakaan.

mikro

Laitteen etupaneeli on kovin yksinkertainen. Siinä on rullat tehon ja ajan säätämiseen sekä yksi pieni nappula. Tuo nappula ei kuitenkaan käynnistä mikroa, vaan vaihtaa kellonajan esitysmuota 12-tuntisen ja 24-tuntisen välillä. [Ihan oikeasti, tuollaista on mahdotonta keksiä omasta päästään.]

Lopulta isäntä tuli ja käynnisti mikron enkä valitettavasti millään muista, kuinka. Yritän ottaa selvää ja kertoa, jahka kelloja siirretään seuraavan kerran.

4 kommenttia artikkeliin ”Mikroaaltouunit

  1. Hehe, yritin kerran itsekin tapella kyseisen mikron kanssa ilman onnea. Lopulta sen kai sai päälle tuosta ylemmästa napista kiertämällä (lisää aikaa?), mutta ennen käynnistymistä oli usean sekunnin viive.

  2. Ostin tuossa viime vuonna elämäni ensimmäisen mikron ja olin jotensakin ilahtunut huomatessani, että yksinkertaisimmat ja helppokäyttöisimmät laitteet olivat myös niitä halvimpia. Optimaalisesti pelkistettyä käyttöliittymää sai hetken aikaa etsiä, mutta löytyipä lopulta sellainen, jossa on säätöpyörä teholle ja toinen ajalle sekä kahva ovessa, eikä mitään muuta. Ei edes käynnistyspainiketta.

    Halpa hinta kyllä arveluttaa sen verran, että ei voi tietää, kauanko tuo kestää. Toivottavasti sen hyytyessäkin on samanlaisia markkinoilla.

  3. Itsellä myös tuollainen Samsungin mikro, mutta hieman uudempi malli. Mikro on mielestäni selkeä ja vaivaton käyttää verrattuna perusmikroihin parilla vivulla ja ovenavausnapilla. Toki se on aluksi erilainen, mutta huomattavasti normaalimikroa vaivattomampi ja mielestäni intuitiivisempi käyttää, kun käyttölogiikkaan on tottunut.

    Automaattisen käynnistyksen sviive on sekunnin mittainen, kun pyörän pyöritys on lopetettu. Pyörää voi myös rullata käytön aikana, jos lämmitysaikaa tarvitsee muuttaa. Mikro sammuu ovesta vetämällä ja jatkaa, kun oven sulkee (miksi oven avausta varten pitäisi olla erikseen painonappi, kun mikron ovessa on kahvakin).

  4. Yleisohjeena ajan lisääminen käyttöliittymiin (vrt odota, että jotain tapahtuu) on pahasta, sillä tuollaista on vaikea keksiä, ellei tiedä. Tuossa vanhemmassa yksilössä viive oli varmaan pidempi kuin yksi sekunti, sillä toki lähdimme liikkeelle ajan ruuvaamisesta.

    Hyvä idea sittenkin, että mikro jatkaa itsestään, kun ovi suljetaan, jos se on ollut käynnissä, kun ovi avattiin. On pöhköä, että käyttäjän täytyisi laittaa se erikseen päälle, kun hän ei ole sitä erikseen sammuttanutkaan.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s