Huvitti, kun Talentumin infokirje kertoi tänään Nokian uutuuspuhelimen olevan ensimmäinen varteenotetteva digitaalinen linkkuveitsi. Vastahan itse käytin vastaavaa vertausta tovi sitten.
Mutta olin kovin otettu, kun jutussa kirjoitettiin näin:
Käytettävyysasioista kirjoittava Köyttöliittymäblogi ilmaisi asian hiljattain osuvasti näin:
”Konvergenssilla saa aikaan mainioita linkkuveitsiä, mutta puukot on silti syytä pitää erillään. Minusta olisi järkevää, että musiikkisoitin ja puhelin osaisivat kommunikoida keskenään – soitin menisi vaikka paussille puhelun tullessa – mutta niitä ei ole välttämättä syytä tunkea samaan laitteeseen.”
Mainitaan nyt varmuuden vuoksi, että oikeudet mielipiteenmuutoksiin pidätetään, jos siltä joskus näyttää.
Ei tuolta ole kauheasti kävijöitä tullut tavalliseen blogilinkkiin verrattuna, mutta tunteepahan jälleen olevansa olemassa tultuaan ihan oikean median noteeraamaksi. Selkääntaputtelu on paljon mukavampaa kuin selkään puukotus.
[Kommentoin tänne, kun en jaksanut rekisteröityä Talentumin palveluun vain tämän takia.]
Kyllä tuosta kannattaakin olla otettu!